6 Ocak 2008 Pazar

AV-8 Harrier IIMcDonnell Douglas AV-8B Harrier II ikinci nesil, çok maksatlı bir savaş uçağıdır. VSTOL kapasitesine sahip olduğu için piste ihtiyacı olmadan havalanabilir. Bu özelliği ile Harrier'lar uçak gemilerinde kullanılmaya elverişlidir. İlk versiyon olan Hawker Harrier, İngiliz havacılık dairesi tarafından tasarlanmıştır. Daha sonraları projeye Amerikan şirketleri girmiş ve proje İngiliz-Amerikan ortak konsorsiyumunda ilerletilmiştir. B u yeni versiyonlar İngiltere, ABD, İtalya ve İspanya tarafından kullanılmaktadır.

Soğuk savaş döneminin en önemli savunma projelerinden olan Harrier, 1980 de halihazırdaki Hawker tasarımının Amerikan ortaklığıyla geliştirilmesi ile başladı. İngiliz Rolls Royce şirketinin ürettiği motorlarlar kullanılmıştır. F-35'in VSTOL versiyonunda da bu şirketin motorları kullanılmaktadır.

Dikey kalkış ve İniş sistemi (VSTOL) şu şekilde işlemektedir: Uçak motorunun tepki veren ucu aşağı doğru hareket ettirilir ve bu tepki dikey olarak yer istikametinde gönderilir. Kritik noktalardaki küçük kaldırıcı fanlar aynı şekilde yer istikametinde bir tepki oluşturur. Oluşan bu tepki uçağı helikopter gibi dikey olarak kaldırır. Uçak belli bir yüksekliğe gelince ana motor yavaş yavaş eski haline, tepkiyi uçağın arkasına gönderecek şekilde hareket eder ve uçak normal seyrine başlar.

Harrier'lar Falkland savaşında büyük başarı göstermişlerdir.

Hiç yorum yok: