23 Aralık 2007 Pazar

Dassault Mirage 2000
Mirage 2000 bir Fransız firması olan Dassault yapımıdır.70lerin sonunda Fransa için tasarlanmış hafif avcı uçağıdır. Daha sonra başarılı bir model haline gelmiş ve bir çok ülke tarafından kullanılmıştır.

Dassault Mirage F1 gibi geleneksel açılı kanat dizaynına sahip olan uçakları ilk üretim safhasında dizayn etmiştir. Daha sonra bu dizayn geliştirilmiş ve Mirage versiyonları artırılmıştır. Bunlardan biri de delta kanatlı Mirage III lerdir. Bu dizayn manevra kabiliyetinden başka yüksek hızalarda stability ve basit üretim gibi avantajlar sağlamaktaydı. Bu dizaynın başarılı olması Mirage 2000 de aynı konseptin kullanılmasına imkan vermiştir. Elektronik uçuş (fly by wire) sistemi uçağa hem çeviklik hem de kontrolde kolaylık sağlamaktadır.

Tek motora sahip olan Mirage 2000, 4 tona kadar yakıt taşıyabilir. Kanat altındaki atılabilir yakıt depoları bu miktarı önemli ölçüde arttırır. Ayrıca Mirage 2000 6.3 tona kadar mühimmat taşıyabilir. Bu yükler her kanat altında 2 pilon, gövde altında 5 pilon olmak üzare 9 pilon vasıtasıyla taşınır.

6 yorum:

admin dedi ki...

peki bu Mirage 2000 isimli ucaklar F-16 lardan üstünmüdür?

AriF dedi ki...

üstün ucak yoktur (Ayni klasman icinde) üstün pilot vardir... ucak dedigin bir alet ustasi önemli olan.
arti mirage 70lerde f16 80de dizayn edilip yapilmis fark ortada

Hakan Dokgöz dedi ki...

AriF 5. Nesil bir savas uçağı ile 4. veya 3. nesil bir savaş uçağı birmi uçaklar teknolojinin gelişmesi ile birlikte birbirlerine üstünlük sağlayabilir ayni f16 ile f35 gibi

Görkem dedi ki...

Sen F 22 raptor ile F 16 bile pilotun yeteneğine kalmış mı diyorsun? 150 kmden aynı anda 6 fenix füzesi gönderen F 14 ile karşılaşmada ustalık kazanır mı diyorsun? Tabi canım o da senin fikrin araştırmalarının devamını dilerim

Görkem dedi ki...

Ve evet Mirage 2000 F16 dan üstündür

serkan karaaslan dedi ki...

AriF rumuzlu arkadaş F-16 uçaklarını 80'lerin uçağı olarak tanımlamış. Oysa F-16'ların ilk prototipleri '72 de, seri üretimi '78 de başlamıştır. Mirage'lar da aynı döneme aittir..