28 Aralık 2007 Cuma

JAS 39 GripenSaab JAS 39 "Gripen" İsveç uzay ve havacılık şirketi Saab tarafından üretilen bir avcı uçağıdır. Uçak şu anda İsveç, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Güney Afrika hava kuvvetlerinin hizmetindedir.

Dizaynında performans, etkinlik ve hava muhaberelerinde hayatta kalma özellikleri öne çıkmıştır. JAS'ın açılımı söyledir. Jakt (hava-hava), Attack (hava-yer) ve Spaning (gözetleme). İsveç'in F-16 veya f-18 alımı yerine üretmeyi tercih ettiği bir uçaktır.

Dizaynı temelde Eurofighter'a benzer. Kanatlar çeviklik ve hız için delta olarak tasarlanmıştır ve aynen Ef2000'deki gibi ön kısım da iki küçük kanatçığı vardır. Bu kombinasyon Gripen'in daha kolay inip kalkmasını sağlamıştır. Programlanabilir aviyonikleri ve Elektronik savaş kitleri uçağın standard ekipmanlarındandır. Çok kısa pistlerden kalkabilir. Hatta ilginç olarak civil karayolarına bile iniş yapabilir. Yerdeyken yakıt aktarımı ve silah yenileme prosedürü 10 dakikada 5 kişilik ekiple tamamlanabilir. Uçağın önemli bir özelliği ise 45 milyon dolarlık fiyatıdır ve Eurofighter ve Rafale gibi uçaklarla kıyaslandığında bu rakam oldukça ekonomiktir.

Son olarak

Hiç yorum yok: