21 Aralık 2007 Cuma

F-16 Fighting Falcon











F-16 Savaşan Şahin, Amerikan hava kuvvetleri için Lockheed Martin firması tarafından hafif savaş uçağı olarak üretilmiş, daha sonraları dış ülkelere satışı yapılmış ve görev kapsamı genişletilmiştir. 1976 yılından itibaren yaklaşık 4000 adet üretilmiştir ve 24 ülke tarafından kullanılmaktadır.

F-16 üretimi ile birçok yeniliğide beraberinde getirmiştir. Çerçevesiz balon kanopi, daha iyi bir görüş açısı sağlamaktadır. Kontrol lövyesi yan tarafa monte edilmiştir, böylece yüksek manevralarda kontrol kolaylaşmaktadır. Ayrıca 9-G manevralara dayanabilen ilk uçaktır.

F-16 tek motorlu çok amaçlı bir savaş uçağıdır. Sol yanda bir adet M61 Vulcan topu vardır. Temel hava-hava füzeleri Sidewinder ve Amraam füzeleridir. Ayrıca bir çok çeşit bomba taşıyabilir. F-16 gelişmiş elektronik avyoniklere sahiptir. İlk elektronik uçuş sistemi (fly by wire) bu uçakalrda kullanılmıştır. F-16 daha iyi manevra kabiliyetine sahip olsun diye stabiliteden ödün veren bir dizayna sahiptir. Uçağın stabilitesi bilgisayar tarafından kontrol yüzeylerine gönderilen sinyallerde sağlanmaktadır.

En gelişmiş F-16 modelleri F-16 Blok 50/52'lerdir ve bunlar gövdeye monte yakıt tankları sayesinde yakıt ikmali yapmadan uzun mesafelere ulaşabilmektedirler.

En büyük F-16 kullanıcı Abd'den sonra Türkiye 246 F-16 ile en büyük ikinci kullanıcıdır.

Hiç yorum yok: