24 Aralık 2007 Pazartesi

A-10 ThunderboltA-10 çift motorlu, tek kişilik Amerikan menşeili bir yakın hava destek uçağıdır. Farchild Republic şirketi tarafından Amerikan hava kuvvetleri için üretilmiştir. Ana görevi yer unsurlarına hava desiteği sağlamaktır. Belli başlı hedeflerin tanklar ve diğer yer hedefleridir. Bu görevler için özel olarak üretilmiştir.

İkinci dünya savaşında çok başarılı olmuş olan Stuka ve Il-2 gibi tank avcısı uçaklar A-10 un üretiminde ilham kaynağı olmuştur. Bu uçaklar uzun ve düz bir kanat yüzeyine sahiplerdi. Bu onların düşük hızlarda havada tutunmasını sağlıyordu. Düşük hızlarda böylece manevra kabiliyeti artıyor ve hedefe daha isabetli atışlar yapabiliyorlardı. Jet motorunun geliştirilmesi ile uçaklar çok yüksek hızlara ulaştılar ve sabit yer hedeflerine bu hızlarda isabetli atış yapmak zorlaşmıştı. Tüm bunları göz önüne alan tasarımcılar ideal bir tank avcısı için çizimlere başladılar. Dizayn uçağın ana silahı olacak olan 30 mm antitank tapu üzerinde kuruldu. Bu top döner namludan oluşan ve tanklar üzerinde yokedici etkiye sahip olan bir silahtı. Top uçağın burnunda yer almaktadır.

A-10 çok yavaş hızlarda , 300 km/h gibi, havada tutunabilmektedir. Bundan başka motorlar kuyrukta ve kanat hizasının üztünde yer almaktadır. Buda ısıya güdümlü füzelerin uçağı yakalamasını zorlaştırmaktadır. Ayrıca kalın bir zırhı vardır. Birçok yara alması halinde bile üslerine dönebilirler.


Hiç yorum yok: