24 Aralık 2007 Pazartesi

Sukhoi Su-25


Sovyetleri birliği döneminin en önemli uçak tasarım bürosu olan Sukhoi Dizayn Bürosu tarafından geliştirilen SU-25, tek kişilik ve iki motoru bir uçaktır. Sovyet kara kuvvetlerine destek sağlaması içi üretildi. İlk uçuşunu 22 Şubat 1975 tarihinde yapmıştır. Nato bu uçağa "Frogfoot" adını vermiştir. 25 yıllık servis sürecinde SU-25 dünyanın birçok yerinde operasyonalara katılmıştır. Sovyet-Afgan savaşında yer hedefleri üzerinde etkili olmuştur. 1980-89 İran-Irak savaşında Irak hava kuvvetlerinde görev yapmışlardır ve ortalama 900 sorti yapmışlardır.

ABD kendi anti tank uçağını yaparken, Sovyetler Birliği de eldeki Su-17, Mig-21 gibi uçakalrın yer saldırıları için yetersiz kaldığını gördü. Bu uçaklar kendilerini yerden yapılacak saldıralara karşı koruyacak zırha sahip değillerdi ve yüksek hızları bu uçakların yerdeki hedefle göz temasını kaybetmelerine neden oluyordu. Bu nedenle bu özelliklere sahip olan bir uçağın tasarımına başlandı ve Su-25 ortaya çıktı. Bu uçaklar Gürcistanın Tiflis şehrinde üretilmeye başlandı.

Su-25 kendini yerden gelecek ateşe karşı koruyacak zırh yapısına sahiptir. Kokpit te aynı şekilde kurşun geçirmeyecek tasarlanmıştır. Kanatlar aynen A-10 da olduğu gibi kaldırma kuvvetini artıracak şekilde geniş tutulmuştur. Bu şekilde uçak düşük hızlarda havada tutunabilir.

Hiç yorum yok: